pomóż swoim klientom

podnieś swoją efektywność i satysfakcję zawodową

Weź udział w szkoleniu

bezradność
fakt czy mechanizm obronny

TERAZ: 390zł
Standardowa cena tego szkolenia 490zł

Promocja obowiązuje do 1 kwietnia 2021 roku.

Dla kogo jest to szkolenie?

Szkolenie kierujemy do psychoterapeutów oraz osób, które w swojej pracy wykorzystują interakcje o charakterze pomocowym i wsparciowym, m.in. lekarze, coache, psychologowie, psychiatrzy.

Udział w szkoleniu może być użyteczny niezależnie od podejścia psychoterapeutycznego, w którym psychoterapeuta pracuje. Ze szkolenia skorzystają zarówno osoby, które chcą jednorazowo zapoznać się z proponowanym przez ISTDP rozumieniem tego zagadnienia jak i te, które chcą pogłębiać swój kontakt z ISTDP.

Dzięki temu szkoleniu:

zwiększysz

zakres rozpoznawania i radzenia sobie z przyjmowaniem pozycji bezradności przez pacjentów

otrzymasz

wiedzę dotyczącą różnicowania między uczuciami a mechanizmami obronnymi

zrozumiesz

jak wpływa na postawę i działania terapeuty stosowanie przez pacjenta obrony bezradności 

Tematyka i opisz szkolenia:

W procesie psychoterapeutycznym zmagamy się z wieloma mechanizmami obronnymi, które są destrukcyjne dla życia pacjenta, ale najczęściej równie skutecznie niszczą lub blokują przebieg terapii. Umiejętność rozpoznawania obron umożliwia pomaganie pacjentowi w uzyskiwaniu wpływu na jego własny proces wewnątrzpsychiczny, ale również zwiększa sprawność terapeuty w chronieniu współpracy z pacjentem przed utknięciem, przed uaktywnieniem przeciwprzeniesienia, przed utratą nadziei. Skuteczność terapeuty zależy zatem m.in. od tego, jak radzi sobie stając wobec stosowanych przez pacjenta obron.

W trakcie seminarium poruszone zostaną wybrane aspekty stosowania mechanizmu bezradności w oparciu o przykłady oraz ćwiczenia praktyczne

.

Program szkolenia:

 • bezradność jako fakt (rozpoznawanie, konsekwencje) 
 • bezradność jako obrona  
 • koncepcja „wyuczonej bezradności”
 • rola nadziei
 • wpływ pasywności na relację pacjent-terapeuta
 • bezradność a przymierze robocze
 • różnicowanie: smutek versus bezsilność, bezradność
 • przykłady zastosowania obrony bezradności i możliwe interwencje terapeuty

 

Prowadzący szkolenie:

Gorgonia Wróbel-Sucharska

Psycholog, psychoterapeuta (certyfikaty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, The European Association for Psychorherapy oraz IEDTA) i trener (rekomendacja I i II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego)Ukończyła:

 • pierwszą polską edycją szkolenia w zakresie ISTDP (Intensywna Krótkoterminowa Psychoterapia Dynamiczna
 • kurs dla nauczycieli ISTDP w Laboratorium Psychoterpaii
 • zaawansowany kurs ISTDP (Advanced core training of ISTDP) w Berlinie pod kierunkiem ten Josette Have-de Labije

Poznaj opinie kursantów, którzy nam zaufali

Jak zwykle szkolenie bardzo cenne i wzbogacające. Teraz wydaje mi się to oczywiste, choć przed szkoleniem nie było – że tak naprawdę każdy pacjent, gdy przychodzi na terapię ma tendencję do wchodzenie w pozycję bezradności.

Aneta Mosakowska – psycholog, psychoterapeuta

To szkolenie pokazało mi, ile trzeba mieć wiedzy, ile trzeba włożyć wysiłku, poświęcić uwagi, aby rozpoznać i zrozumieć sens relacyjny mechanizmu obronnego bezradności. Zasadniczą sprawą jest rozróżnienie, o czyją bezradność chodzi, co ją napędza, zapobieganiu jakich uczuć chroni. Tak naprawdę to, co czujemy: ja-terapeutka i człowiek siedzący naprzeciwko mnie w gabinecie, tworzy pewną całość. Tworzy: My. Obserwowanie naszego wewnętrznego procesu jest niezwykle istotne, żeby uchwycić narzucającą się odpowiedź, kiedy ktoś  pokazuje się nam równocześnie zakrywając to słowami „jaki jestem bezradny… Pomóż mi”. Rozpoznając to, co w nas unikniemy odegrania naszych relacyjnych mechanizmów obronnych, unikniemy na przykład wpadnięcia w pułapkę naszej omnipotencji jako obrony przed bezradnością

Lidia Kulikowska – psycholog, psychoterapeuta ISTDP

Dla mnie początek szkolenia, czyli samo rozróżnienie był szczególnie ważny, bo mam wrażenie, że rzeczywiście jak słucham czasami pacjenta to obiektywne fakty mówią, że rzeczywiście można czuć się bezradnym. Jednak wiedza, o rodzajach bezradności i jak z nimi pracować, myślę, bardzo mi pomoże. Drugą rzeczą jest konieczność badania własnych uczuć – nie myślałam wcześniej o swojej postawie przyjęcia bezradności pacjenta i jaka złość może temu towarzyszyć. Trzecią rzeczą jest rozróżnianie w ciele. Czasami pacjentowi jest trudno nazwać i zrozumieć to co on czuje. Czekam na następne szkolenia.

Marzena Kuriata – psychoterapeuta

Forma kursu

Szkolenie jest przedstawione w formie prezentacji video zrealizowanej poprzez aplikację do tworzenia videokonferencji, a jego częścią jest również zapis dialogu z uczestnikami (pytania, komentarze, dzielenie się osobistymi trudnościami w pracy zawodowej), co stanowi wartość dodaną szkolenia.

Uczysz się na dowolnym urządzeniu

Masz dostęp do kursu z każdego urządzenia, Kurs jest dostosowany również do rodzaju urządzenia, więc możesz z niego korzystać zarówno na komputerze, tablecie, jak i smartfonie.

Uczysz się w dowolnym czasie

Szkolenie, które nabywasz jest do Twojej dyspozycji bez ograniczeń czasowych. Jedyne czego potrzebujesz to dostęp do internetu.

Możesz wielokrotnie powracać do szkolenia utrwalając wiedzę

24h na dobę możesz zalogować się do naszej Platformy Szkoleniowej i odtworzyć dowolny fragment szkolenia oraz opcjonalnie pobrać dodatkowe materiały szkoleniowe (np. prezentacje szkoleniowe, materiały dydaktyczne, etc).

Jakość przeze wszystkim

Nasze szkolenia prowadzone są przez wysokiej klasy specjalistów z obszaru zdrowia psychicznego. Dodatkowo formuła szkoleń jest zapisem spotkań z innymi specjalistami dzięki czemu stają się one ciekawsze, bardziej interaktywne i wciągające.

Dlaczego warto nam zaufać?

O nurcie ISTDP

ISTDP – Intensywna Krótkoterminowa Psychoterapia Psychodynamiczna (Intensive Short-Term Dynamic Psychotherapy) to podejście oparte na założeniach psychoanalitycznych oraz teorii przywiązania Johna Bowlby’ego, stworzone przez Habiba Davanloo w latach 60-tych. Obecnie intensywnie rozwijane przez jego następców w USA i Europie (m.in Josette ten have de Labije, Roberta Neborsky’ego, Keesa Cornelissena, Jona Fredericksona, Patricię Coughllin della Selva, Allana Abbasa). Odwołuje się do osiągnięć psychologii, psychoterapii, medycyny i neuronauki. Skuteczność ISTDP potwierdzają liczne badania naukowe.
W Polsce ta nowatorska metoda psychoterapii staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza od kiedy są już tutaj certyfikowani psychoterapeuci, którzy ukończyli zaawansowane szkolenie psychoterapeutyczne w zakresie ISTDP uprawniające do samodzielnego prowadzenie psychoterapii w tym nurcie.

Polski Instytut ISTDP  –  SENTIO

W czerwcu 2016r. powołany został do istnienia Polski Instytut Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej SENTIO, co z języka łacińskiego oznacza: mieć uczucie, zdać sobie sprawę. Założycielkami Instytutu są Renata Gehrke i Agnieszka Kamińska. Fundamentem ich dwudziestoletniej współpracy i przyjaźni jest wspólna pasja zawodowa i wartości. Przez te lata zdobywały wiedzę i doświadczenie psychoterapeutyczne od różnych nauczycieli.

W 2013 roku po zgłębieniu wiedzy dotyczącej ISTDP zdecydowały, że chcą specjalizować się w tym nurcie, a uzyskując międzynarodowy certyfikat psychoterapeuty ISTDP wiedziały, że nade wszystko chcą propagować tę metodę w Polsce.

Współpracujemy z:

Oferta specjalna ważna jeszcze:

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Dane kontaktowe:

Adres:

Polski Instytut ISTDP SENITO
Al. Rzeczpospolitej 4a/147
80-369 Gdańsk

Telefon:

+48 506 062 088

+48 602 666 047

Adres e-mail:

istdp.psychoterapia@gmail.com

Masz dodatkowe pytania?

Napisz: