Mechanizmy obronne
Sposób na przetrwanie
Opis materiału
Głównym tematem poruszanym podczas szkolenia jest miejsce mechanizmów obronnych w strukturze psychicznej człowieka, ich funkcja i rodzaje oraz sposoby pracy psychoterapeutycznej z obronami.
Szkolenie wprowadza w sposoby rozumienia funkcji mechanizmów obronnych z wykorzystaniem trójkąta konfliktu – ważnego w terapii ISTDP narzędzia diagnostycznego. Trafne rozpoznawanie, a potem wprowadzanie w pole świadomości pacjenta stosowanych przez niego mechanizmów obronnych, pomaga w aktywnym decydowaniu, które z wypracowanych w toku życia form adaptacji są konstruktywne, a które niszczące i we własnym interesie warto je porzucić lub modyfikować.
Praca z obronami oparta jest o stosowanie bloku konfrontacja-identyfikacja-klaryfikacja, któremu poświęcona będzie część materiału filmowego.
Zakres tematyczny:
Wybrane sposoby rozumienia, powstawania i klasyfikowania mechanizmów obronnych
Typy obron
Miejsce obron w schemacie neurobiologicznej regulacji lęku
Wpływ obron na fizjologiczne doświadczanie emocji
Ocena wzorca obronnego (poziom, rodzaj, stopień syntoniczności)
Mechanizmy obronne a zdolność adaptacyjna ego
Opór w psychoterapii
Sposób pracy z obronami (K-I-K)
Przykłady stosowanych przez pacjentów mechanizmów obronnych
Sposoby interwencji terapeuty.
Dzięki materiałowi:
Zwiększysz świadomość wpływu obron na relacje interpersonalne i świat wewnętrzny pacjentów
Otrzymasz narzędzia diagnostyczne do rozpoznawania obron, pomysły na pomoc pacjentom w optymalizacji ich sposobów adaptacji
Zrozumiesz zależności między obronami i lękiem oraz znaczenie właściwego sposobu pracy z obronami tak, aby nie zwiększać oporu w terapii.
Kupując otrzymujesz
Materiał wideo z treścią szkolenia
Prezentację ze szkolenia
Bezterminowy dostęp do materiałów
Prowadząca
Gorgonia Wróbel – Sucharska
Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta (certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, The European Association for Psychotherapy oraz The International Experiential Dynamic Therapy Association), trener (rekomendacja I i II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego) i superwizor psychoterapii (certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego). Ukończyła pierwszą polską edycję szkolenia w zakresie ISTDP (Intensywna Krótkoterminowa Psychoterapia Dynamiczna), kurs dla nauczycieli ISTDP w Laboratorium Psychoterapii oraz zaawansowany kurs ISTDP (Advanced core training of ISTDP) w Berlinie pod kierunkiem Josette ten Have- de Labije. Członek zarządu Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną w Centrum Pomocy Psychologicznej i Edukacji DELTA w Bydgoszczy.

Jak powstało szkolenie
Szkolenie zrealizowane zostało w formie online poprzez aplikację do tworzenia wideokonferencji, dlatego jego częścią jest również zapis dialogu z uczestnikami (pytania, komentarze, dzielenie się osobistymi trudnościami w pracy zawodowej). W naszym przekonaniu stanowi to „wartość dodaną” szkolenia. Utrwalenie szkoleń online i umożliwienie ich zakupu, tak aby można było w dowolnym momencie skorzystać z tej wiedzy, jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez wielu specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. Umożliwia to wielokrotne powracanie do treści szkolenia pogłębiając ich rozumienie.
Wierzymy, że szkolenie będzie dla Ciebie wsparciem w Twojej pracy podnosząc jej efektywność, a tym samym Twoją satysfakcję zawodową.